könyvkészítés
… tudás, intelligencia, sikerélmény!
A könyvkészítés az, amiben a legprofibbak vagyunk
A könyvkészítés az a terület, amiben a legnagyobb gyakorlatunk van. 1991 óta rengeteg könyvet tördeltünk és nyomtattunk, a legkülönbözőbb területekre.
A könyvkészítés nagyon sokrétű tevékenység
Fontos, hogy jól megszerkesztett, jól megírt kéziratot kapjunk.
Nagy jelentősége van a fényképek és az ábrák minőségének.
Nézzük, milyen fejezetei vannak!
Bevezetés
MIT KAPUNK?
Bevezetés: MIT KAPUNK?
A szerző írja meg a könyvet, választja ki a fotókat, grafikákat. A könyv jellegétől függően szerkesztőt, lektort vesz igénybe. A kézirattal megkeres minket és itt kezdődik a mi munkánk.
1. fejezet
TIPOGRÁFIAI TERVEZÉS
1. fejezet: TIPOGRÁFIAI TERVEZÉS
Az ügyféllel egyeztetve kiválasztjuk a megfelelő betűtípust. Kiválasztjuk a formát, a megrendelői igényeknek megfelelően, mekkora legyen a könyv. Így ebből ered egy oldaltükör.
Megtervezzük a tipográfiát. Ez a kinézet, ez a dizájn. Ha az ügyféllel egyeztetve van, azután kezdődik a tördelés.
2. fejezet
TÖRDELÉS
2. fejezet: TÖRDELÉS
Megkapjuk a szerkesztő által megszerkesztett könyvvázlatot, amiben megvannak a fejezetek. Már nálunk vannak a fejezetekhez tartozó szövegek, képek, ábrák grafikai jelek. Ezeket mi betördeljük, speciális tördelőprogram segítségével összerakjuk.
Először adunk 10-12 oldalt, amiből kiderül, hogy nagyjából milyen lesz a könyv. Ezt leegyeztetjük a szerzővel és még itt lehetőség van a forma, a terv változtatására. Ha ezt sikerül egyeztetni, akkor a könyvet véglegesen betördeljük.
Ezt odaadjuk a megrendelőnek, aki átnézi, hogy tartalmilag, elrendezésben egyetért-e ezzel. Még itt lehetőség van beavatkozásra, átrendezésre, dolgok átírására, képek, ábrák cseréjére.
3. fejezet
KORREKTÚRA FORDULÓK
3. fejezet: KORREKTÚRA FORDULÓK
Ha véglegesedett a kiadvány, akkor a korrektoraink átnézik és így elkészül a könyv végleges verziója. Ezt odaadjuk a megrendelőnek és a megrendelő újra átnézi. Újabb lehetőség van arra, hogy hibát fedezzen fel, vagy változtatást végezzen rajta.
Ezeket hívjuk imprimatúra fordulóknak. A könyv bonyolultsága és a megjelenés határideje korlátozhatja ezeknek a fordulóknak a számát.
lábjegyzet
lábjegyzet1
Nagyon szeretjük, ha egy könyv tördelését nem kell elkapkodni, ha a megfelelő technológiai folyamatokra elegendő idő jut.
Szeretünk szép, tipográfiailag és nyomdatechnikailag is helyes könyveket készíteni.
Odafigyelünk az árva- és a fattyúsorokra. Igyekezünk a szerzőket rávenni arra, hogy ezeket is be tudjuk tartani.
Adott esetben bekezdések vagy tartalmi elemek megváltoztatásával. Sajnos a számítógépek elterjedésével a könyvkultúra nagyon-nagyon leromlott. “Mindenki tud” könyvet tördelni és így nagyon csúnya kiadványok kerülnek a piacra.
lábjegyzet2
Mi a hagyományos, tradicionális tördelés hívei vagyunk. A könyvkészítés nálunk nyomdai jelekkel, tipográfiai elemekkel, korrektúrázva történik.
4. fejezet
NYOMTATÁS
4. fejezet: NYOMTATÁS
A könyv alakjától és terjedelmétől függően különböző technológiák és nyomdák adódnak a kivitelezésre.
Két fontos szempont:
az anyag és a nyomdatechnika
A KÖNYVKÉSZÍTÉS ANYAGA
A KÖNYVKÉSZÍTÉS ANYAGA
A legáltalánosabb papírok: az ofszet és a műnyomó papír.
Az ofszetet általában az egyszínű nyomtatásra használjuk, míg a műnyomót a színes képeket tartalmazó könyveknél.
A papírok vastagsága függ az oldalszámtól és a kötészettől. Ezt a szerzővel együtt választjuk ki úgy, hogy a könyv tartalma, terjedelme és megjelenése harmonikus legyen.
A KÖNYVKÉSZÍTÉS TECHNOLÓGIÁJA
DIGITÁLIS NYOMDA:
a legegyszerűbb és legpraktikusabb, amivel kis példányszámban, A5-ös, A4-es vagy ezeknél kisebb könyveket tudunk készíteni. A darabszám korlátozott, vagyis 3-500 példány fölött nem érdemes digitálisan nyomtatni. Ekkor az összköltsége eléri már az ofszet nyomtatás beugró költségeit.
A digitálisnak az a nagy előnye,
hogy akár 1, 10, 50, 100 darab könyvet is lehet készíteni. Vagy akármennyit! Például attól függően, hogy a szerző mennyire tudja eladni. A piaci bevezetésre nagyon praktikus a digitális nyomtatás. Nem kell nagy összegeket befektetni 1000-2000 darabos ofszet nyomtatásos könyvkészítésbe. Inkább 50-100 darabot kinyomtattat a szerző és ezzel felméri a piacot. Ha látja, hogy van rá kereslet, akkor sokkal többet is mer rendelni.
OFSZET NYOMDA:
ha olyan a piaci helyzet, hogy egy könyvből 1000-2000, vagy még több szükséges, akkor ofszet nyomdával kell megcsináltatni. Ennek a beugró költsége viszonylag nagy. Van egy nagyon fontos szabály: minél több példányt készíttet az ügyfél, a fajlagos költség annál kisebb.
árajánlat kérés